- Автор: Петренко Т. А.
- Категорія: Український журнал «Офтальмологія» № 3 (14) 2021
- Опубліковано: 28 вересня 2021
- Перегляди: 1467
УДК 617.7-007.681-085
Петренко Т. А., лікар-офтальмолог
Комунальне некомерційне підприємство «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут», м. Бахмут, Україна
Актуальність. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я нині у світі налічується 105 млн людей, хворих на глаукому, серед них 5,2 млн мають сліпоту на обидва ока, що становить 13,5 % від усіх випадків сліпоти у всьому світі. Клінічні особливості глаукоми такі, що у початковій, а іноді й у розвинутій стадії пацієнти не відчувають симптомів і фізичного дискомфорту, тому часто не дотримуються рекомендацій лікаря. Проте коли погіршення зору виникає, на жаль, безповоротно, пацієнти приходять до лікарів.
Мета дослідження – проаналізувати прогресування глаукоми у пацієнтів, які виконують рекомендації лікаря, та у пацієнтів, які не дотримуються рекомендацій лікаря; проаналізувати пропорційність і залежність уповільнення прогресування глаукоми від своєчасного лікування.
Материалы и методы. Дослідження проводили на базі Комунального некомерційного підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут». Використовували прилад фондус камеру Vista View; тридзеркальну лінзу Volk, лінзу 90 D Volk; тонометр за Маклаковим; комп’ютерну периметрію. У дослідженні брали участь 24 пацієнти, хворі на глаукому.
Хід роботи. 24 пацієнти з уперше виявленою глаукомою на різних стадіях умовно поділили на дві групи: до 1-ї групи увійшло 15 пацієнтів, яким було призначено консервативне лікування і які спостерігалися кожні 3 місяці; до 2-ї групи – 9 пацієнтів, які не дотримувалися рекомендацій лікування за протоколом з різних (фінансових) причин. Оцінювання проводили за такими критеріями: візіометрія, комп’ютерна периметрія, вимірювання внутрішньоочного тиску, розмір площі екскавації диска зорового нерва вперше та через 3 місяці після захворювання.
Результати. У пацієнтів які не лікувалися з різних (фінансових) причин було зафіксовано різке підвищення внутрішньоочного тиску за 3 місяці на 5 міліметрів та більше; звуження полів зору на різну кількість одиниць; збільшення площі екскавації диска зорового нерва та зниження візусу (гостроти зору). Пацієнти, які дотримувалися лікування, через 3 місяці досягнули цільового внутрішньоочного тиску та отримали практично ті самі показники критеріїв (візусу, екскавації диска зорового нерва, периметрії), що мали і 3 місяці тому.
Висновки. Виконання лікарських рекомендацій при такому хронічному захворюванні, як глаукома є запорукою призупинення незворотних явищ з боку органа зору, що призводять до сліпоти. Дослідження підтвердило збільшення внутрішньоочного тиску, звуження полів зору та збільшення площі екскавації диска зорового нерва при недотриманні лікарських рекомендацій та навпаки – призупинення прогресування глаукоми в разі лікування за протоколом. Лікування глаукоми допомагає зупинити прогресування захворювання та триваліше зберегти зір. Держава має забезпечити особливою соціальною програмою цю категорію населення, аби продовжити працездатність та самообслуговування пацієнтів, хворих на глаукому і таким чином на триваліший час відстрочити їх повне забезпечення державою.
Отримано 21.07.2021 р.